Våra politiker

Niklas Borg

Kommunalråd, Kommunstyrelsens ordförande

niklas.borg@linkoping.se

Annika Krutzén

Kommunalråd, ordförande Social- och omsorgsnämnden

Erik Östman

Ordförande Barn- och ungdomsnämnden

erik.ostman@linkoping.se

Stefan Erikson

Ordförande Valnämnden, ordförande Bygg- och miljönämnden

stefan.erikson@linkoping.se

Fredrik Lundén

Ordförande Arbetsmarknadsnämnden

fredrik.lunden@linkoping.se

Elsa Ericsson

23 år, Säkerhetsrådgivare/Säljare

Henrik Dalgard

19 år, Politisk sekreterare

henrik.dalgard@linkoping.se

Linnea Jägestedt

28 år, Projektsekreterare

Rolf G Edelman

75 år, Sjukhusfysiker

Rolf.Edelman@linkoping.se

Christian Gustavsson

40 år, Student/Förbundsordförande

christian.gustavsson@moderaterna.se

Petter Nordström

26 år, Affärsjurist

Petter.Nordstrom@linkoping.se

13. Markus Konow

23 år, Politisk sekreterare

markus.konow@moderaterna.se

14. Paul Lindvall

54 år, Kommunalråd/Universitetslärare

paul.lindvall@linkoping.se

15. Stefan Bogren

46 år, Företagare

16. Viktoria Sköld

20 år, Helikopternavigatör


17. Agneta Lantz

71 år, Fil.Dr, Universitetslärare

agneta.lantz@linkoping.se

18. Daniel Noregran

29 år, Fil.Mag, Statstjänsteman

19. Suada Tolic

54 år, Banktjänsteman

suada.tolic@linkoping.se

20. Anna Steiner Ekström

64 år, Ekonom

anna.steiner.ekstrom@linkoping.se

21. Astrid Brissman

61 år, Konsult

astrid.brissman@linkoping.se

22. Anita Jonasson Kroon

77 år, Leg. Sjuksköterska

Anita.Jonasson-Kroon@linkoping.se

23. Susanne Andersson

56 år, Företagare

24. Madelaine Erlandsson

71 år, F.d. Egen företagare

Madelaine.Erlandsson@linkoping.se

25. Leif Bronsén

30 år, Projektledare

26. Ylva Bjerke

67 år, Pensionär

Ylva.Bjerke@linkoping.se

27. Tommy Ählström

60 år, Fastighetschef

tommy.ahlstrom@linkoping.se

28. Anders Sydbom

49 år, Polisinspektör

29. Rutger Starwing

77 år, Major

Rutger.Starwing@linkoping.se

30. Milad Haddad

44 år, Ingenjör/Global Manager

31. William Jonsson

25 år, Civilingenjör

32. Oscar Strömblad

46 år, Kammaråklagare

33. Sandra Sannemo Bårman

31 år, Projektledare/Coach

34. Mattias Persson

38 år, Platschef

mattias.h.persson@linkoping.se

35. Per Philipson

68 år, Lantmästare

36. Thorleif Gustavsson

74 år, Entreprenör

thorleif.gustavsson@linkoping.se

37. Marie Christensen

57 år, Frisör

38. Mikael Gustavsson

42 år, HR-chef

39. Inger Sjöge

72 år, Speciallärare

Inger.sjoge@linkoping.se

40. Kjell Brissman

73 år, Pensionär

Kjell.Brissman@linkoping.se

41. Magnus Metander

59 år, Egen företagare/Tjänsteman

Magnus.Metander@linkoping.se

42. Britt-Marie Fasting

68 år, Fil mag

Britt-Marie.Fasting@linkoping.se

43. Karin Hede

53 år, Finansanalytiker

44. Mohammad Al Zoghbi

60 år, Arkitekt

45. Ronnie Dahlqvist

62 år, Poliskommissarie

46. Michael Romanovic

37 år, Verksamhetschef

47. Johan Flyborg

49 år, Administratör

48. Eva Jonsson

48 år, Måltidsutvecklare

49. Simon Posluk

43 år, Civilekonom/Enhetschef

51. Ann-Marie Wegman

56 år, HR-konsult

52. Nils Blixt

41 år, Kriminalvårdare

53. Peter Vestberg

67 år, Konsult/Senior advisor

Peter.Vestberg@linkoping.se

54. Carl-Erik Jonsson

55 år, Företagare

55. Nils Ahlberg

69 år, F.d. Kriminalinspektör

56. Jan Törnfeldt

60 år, Grundskollärare

57. Mats Fahlgren

52 år, Lärare/Koordinator f. integration

Senaste nyheter från våra politiker

Fredrik Lundén

Moderaternas företagarråd inleder besöksturné i Linköping

Idag inleder Fredrik Lundén (M), talesperson för Moderaternas Företagarråd i Linköping en besöksturné bland Linköpings…
Alliansen

Nu jobbar vi för ett bättre Företagsklimat

Ⓜ️Idag hade Stefan Erikson (M)ordförande i Bygg- och miljönämnden presskonferens om satsningarna för att förbättra…
Stefan Erikson

Allians för Linköping vill jobba för ett bättre företagsklimat

https://www.youtube.com/watch?v=xmh9VySrBOk